Radim Hájek

Mé jméno je Radim Hájek a jsem fotograf. Nebudu vám tu vypisovat, jakou mám povahu a jaký jsem, ale můžu Vám zaručit, že pro výsledek a vaši spokojenost udělám maximum.

Moje specializace jsou hlavně svatby, mám za sebou více jak 150 svateb po celé ČR a rád si přidám do seznamu i vaši svatbu. Dále mezi moje nejčastější focení patří portréty, děti, těhulky, rodinky, akty, glamour, fashion, plesy, akce, oslavy a nepohrdnu ani focením produktů, třeba pro váš eshop nebo jako prezentaci vašich výrobků.

Na nejrůznějších akcí nabízím i oblíbenou a vtipnou zábavu v podobě fotokoutku. Plátno podle vašich představ a okamžitý tisk je samozřejmostí.

Fotím ve svém ateliéru a k dispozici jsem téměř 24 hodin denně, pokud tedy zrovna nejsem s mým synem někde na výletě.

Upřednostňuji spíše neformální přátelskou atmosféru, jak při komunikaci, tak i při samostatném focení. Budu rád, když mi napíšete a domluvíme se na nějakém zajímavém focení.

Budu se těšit na naše společné focení.
Váš „nejen“ svatební fotograf
Radim Hájek

Opravdu je to potřeba?

Datum: 6.2.2018

Dneska jsem tak nějak začal přemýšlet o tom jak vlastně fungují všechny svatby, jak si to lidi plánují do posledního detailu, jak chtějí aby to všechno vyšlo, ale vlastně proč? Začal jsem o tomhle přemýšlet při zpracování jedné mé svatby a konkrétně u fotek z gratulací! Proč právě u gratulací? Protože se neodehrávali klasicky po obřadu!

Asi před měsícem a něco jsem fotil svatbu v Praze jednomu páru (klasika, ještě aby to bylo jinak) a ti mi na schůzce řekli, že gratulace mít nebudou, že oddávající řekne hostům, že s novomanželi budou celý den, tak ať za nimi kdykoli přijdou na pokec a zároveň s popřáním jen toho nejlepšího. Mám za sebou xx svateb a až přímo na místě jsem si tohle prostě nemohl vynachválit.

Jasně, babička řekne, že to takhle je všude, tak to tak prostě bude a přes to nejede vlak, ale zkuste se nad tímhle a nad dalšíma věcma trochu pozastavit a trochu o nich v klidu popřemýšlet. Je to potřeba tohle všechno? Máme mít kvůli tomu stres? Odpověď za mě – NE!

Přípravy jsou jasná věc, ty mám rád, nevěsta je ještě v pohodě, bez stresu, plno srandy, zvlášť když třeba fotograf nabízí na prodej banány, ale to je zase jiná pohádka. Focení šatů, prstýnků, parfémů, ponožek, umělých nehtů. Jako jo, nevěsta to chce, tak to bude samozřejmě mít, ale zase stejná otázka! PROČ? Prstýnky přeci budete mít na ruce po zbytek života! Šaty budete mít celou dobu na svatbě na sobě, takže na každé fotce, kde bude nevěsta, budou i šaty. Parfém? A proč ne třeba deodorant pod paži, nevyjde to stejně? Jasně, parfém má o chlup lepší obal. Ale je to opravdu nutné?

Vidět nevěstu před obřadem, donést ji kytici, nebo ji vidět až přímo u oltáře co přichází k ženichovi? Za mě? Až u oltáře, Nevěsta přece nemusí dostat kytici u sebe doma od ženicha, jasně, tradice je tradice, ale zkuste si představit ten pohled ženicha, který poprvé vidí svoji budoucí manželku v šatech, jak k němu kráčí k oltáři! To prostě chcete!

Teď jsme u těch už výše zmiňovaných gratulacích, pokud máte na svatbě deset lidí, tak tohle vůbec nemusíte řešit, ale máte na svatbě 100 lidí nebo třeba i víc. Klasickej obrázek po polibku a podpisech? Nevěsta se ženichem se otočí a čekají, až jim všichni pogratulují! GRATULUJEME, GRATULUJEME, sluší ti to, hodně štěstí, buďte štastní, máte sexy fotografa, choďte víc na ryby, pusť ho na pivo atd atd. Každej člověk stráví pár vteřin u každého z nich, u stovky hostů se tohle vyšplhá třeba na půl hodiny. První strana má už odgratulováno a čeká, jelikož se pravděpodobně bude ještě procházet přes špalír a společná fotka a druhá část už dvacet minut stojí ve frontě na banány, teda na gratulaci! Takže za mě, ušetříte x minut tím, že tohle vynecháte a zaručíte si to, že všichni hosté za vámi během svatebního veselí odpoledne přijdou na pár slov. A nebude to jen klasický gratulujeme, ale už musíme, protože za náma stojí Franta, kterej spěchá na pivo. Ne, můžete si v klidu pokecat, o čemkoli a jak dlouho budete chtít. I když jedno zásadní tu je, aby se to dělo přímo po obřadu! A to jsou emoce hlavně babiček a přiznávám, že to je silný argument.

Hromadná fotka je další věc, která je jasná na každé svatbě. Teď asi spíš budu mluvit ke svatebčanům. Vážně se chcete na fotce schovávat, protože se neradi fotíte? Jako vážně? Je tam 100 lidí, jedna hlava se ztratí, ale děláte to přece pro ty dva, kteří vás pozvali, kteří chtějí, abyste na té fotce byli, kteří chtějí mít na to krásnou vzpomínku, kteří chtějí, aby se jejich děti a vnoučata za pár let podívali na společnou fotku a mohli jim říct, tohle byl můj dobrej kamarád, s ním jsem prožil plno krásných zážitků. Když tam nebudete, tak tohle říct nemůže a to přece sami nechcete!

Pak nastává příchod na hostinu, jak je klasika, voda vodka, rozbití talíře a společná polívka! Jako jo, to je v pohodě, času to moc nestojí a je aspoň u toho sranda. Ale chomout, koule kolem nohy a další věci, zase! PROČ? Trvá to 20 minut, lidi jsou naštvaní, protože už jsou tři hodiny a ještě od rána nejedli. Že to je kvůli tomu, abyste vybrali od ženicha trochu peněz? Na co? Abyste mu to dali hned zpátky, protože to je vlastně na svatbu, nebo si to necháte s tím, že sice dal už dvě kila za celou svatbu a nějakej litr ho nezabije?

Pak jsou scénáře každé svatby trochu jiný, ale teď mě napadá to, že po hostině už přijede DJ nebo kapela a za chvilku začne hrát, ale novomanželé se odjíždí fotit. A co teď, ti budou dvě hodiny pryč a my si nemůžeme jít zatancovat, protože neměli ještě první tanec. Kdo tohle vymyslel? Víte to někdo? Protože to je blbost! Svatba je den, kdy se oslavuje láska dvou lidí a ti dva lidé chtějí, aby se všichni bavili, aby byli rádi, že jsou na svatbě a můžou tenhle den prožívat s nimi a ne aby nehnutě seděli u stolu nebo kouřili venku cigáro jen proto, že ještě nemůžou jít tancovat.

Pak se vrhneme třeba na krájení dortu, já už bych třeba na své svatbě dort neměl. Protože přestávám trochu chápat smysl tohohle všeho. Dort je krásná věc, když se povede. Ale proč je vlastně na svatbě, aby jako lidi měli zákusek ke kávě? Nebo aby tam byla ta akce, že ho novomanželé rozkrojí současně? No je pravda, že jsem trochu jednodušší, ale co už.

Pak jsou během večera soutěže, teda aspoň na většině z nich. Myslím, že dobrá rada, čím kratší a vtipnější soutěže, tím líp. Pokud se dobře zorganizuje, tak to většinou bývá sranda a já se občas popadám za břicho, ale co extrémně nedoporučuji, a tady podotýkám, že už jsme několik let v 21. století, je únos nevěsty! Svatá prostoto, kdo tohle vymyslel, na šibenici s ním! Vzít nevěstu ze svatby na dvě hodiny, odvést ji dva tisíce kilometrů daleko do putyky, kde si všichni zúčastnění dají každej osm panáků, s tím, že ženich to musí zaplatit. Svatba v háji, protože se zbytek hostů nudí, protože ti hlavní tam nejsou a ženich naštvanej, že musí objíždět půl kraje, aby našel svoji manželku a ještě tam bude muset zaplatit cech za ostatní, kterým bylo málo to, že na svatbě má nachystaných x lahví rumu, vodky a tulamorky.

Svatba je hlavně o tom, aby si to užili všichni, ale hlavně, ti DVA! Dopřejte jim to a vy si to dopřejte s nimi! Nezáleží přece, co měla před deseti roky vaše kamarádka na svatbě, nezáleží přece na tom, jaké jsou tradice a že to tak prostě musí být, protože to někdo říkal. Ne, udělejte si to sami podle sebe! Fantazii se meze nekladou a teď už prostě můžeme všechno, teda skoro všechno, furt tady máme toho Babiše.

Doufám, že jsem tímhle nikoho nepohoršil nebo neodradil od svatby nebo, že z toho vyplývá, že už mě svatby nebaví. Tak to není. Svatba je krásná událost, kdybych mohl, tak fotím jenom svatby.

Buďte šťastní!

Váš „nejen“ svatební fotograf

 

Radim